Locuri libere pentru înscrierea copiilor în clasa I

Direcția Generală Educație, Tineret și Sport a Primăriei municipiului Chișinău vă informează că pentru etapa a II-a de înscriere a copiilor în clasa I, care se desfășoară în perioada 03 – 17 iunie 2024, sunt disponibile 6710 locuri. 🏫

📌 În cadrul acestei etape va avea loc:
Depunerea/completarea/validarea actelor de înscriere a copiilor din districtul școlar, care vor împlini vârsta de 7 ani până la începutul anului școlar și n-au reușit să fie înscriși în prima etapă. 📋
Înscrierea copiilor care vor împlini vârsta de 7 ani în perioada 01 septembrie – 31 decembrie 2024 din districtul școlar. 🗓️
Înscrierea copiilor din alte districte școlare pe locurile rămase libere. 🌍

📅 Situațiile de excepție a copiilor care pe parcursul celor două etape nu au fost înscriși în clasa I, vor fi examinate de comisiile instituționale și de cea municipală în perioada 20 – 30 august 2024. 🏛️

👩‍🏫👨‍🏫 DGETS depune toate eforturile pentru a facilita procesul de înscriere în clasa I și pentru a asigura fiecărui copil accesul la o educație de calitate.